There are many options available for purchasing Up Learn and getting access to our courses π We offer special plans for schools and a variety of purchasing options for individuals π You could also get Up Learn through our scholarship programme!
Can individuals purchase Up Learn?
Absolutely. Anyone studying for their A Levels can purchase an Up Learn course, and we have a variety of pricing options for you to choose what suits you best. You donβt even need to be enrolled with a school to sign up - we have plenty of independent students who use Up Learn π§βπ
Just sign up for a free trial with us, then head to your Billing page to purchase π
Find the right payment plan
Our Access Until Exams and Monthly payment plans give you access to one subject, covering Year 12 and Year 13 content, so itβs just about choosing the plan that works best for you!
Access Until Exams β Best value
π° One-time upfront payment
π Full access until your chosen exam year
β Best value for long-term learning
Monthly β More flexibility
π° Pay-as-you-go subscription
π Access on a monthly basis - cancel anytime
β Ideal if you prefer short-term access
If you're looking for the most cost-effective option, Access Until Exams is the way to go!
Compare support options
Once youβve chosen between Access Until Exams and Monthly, the next step is deciding on the level of support you need: Up Core or Up Master.
Both Up Core and Up Master include full course access, plenty of practice exam papers, tutoring, and the A*/A money-back guarantee.
The difference is in the extra support provided by Up Master:
π Exam paper marking: Get two practice exam papers marked by an experienced examiner, with detailed feedback on your technique.
π― Priority tutoring: Your questions are answered first, and you can ask about any content, even outside of Up Learn.
Head to this article to read more about the differences between Up Core and Up Master.
Purchase more than one course
You can purchase as many courses as youβd like.
If you choose our Access Until Exams plan, youβll receive a Β£100 multi-course discount for each additional course you purchase after your first πΈ If you choose the Monthly plan, you can set up multiple subscriptions, but the multi-course discount does not apply π
Upgrade your subscription
If you start a monthly subscription and decide you want to move to the Access Until Exams package at a later stage, just head to your Billing page to cancel your subscription and make the switch π
If you start on an Up Core package and want to upgrade to Up Master, start a chat with our team on the live chat to discuss your upgrade options β¬οΈ
Can Up Learn be purchased for a school/class?
Yes! Schools can purchase Up Core packages at special rates, providing students with access to our full learning platform. Teachers will also get access to our special school dashboards, allowing them to set, track, and report studentsβ progress π§βπ«
With Up Learn for schools, your school will be able to:
π« Set assignments: Teachers assign specific course sections as classwork or homework. Students know exactly what content to complete and by when, and the specification is broken down into manageable and engaging blocks.
π Track student progress: Teachers monitor performance and engagement throughout the course. View studentsβ scores for each section to see which sections they are struggling with, so that teachers can focus their teaching where itβs needed most.
π¬ Receive built-in tutoring: Students receive Up Core level support, allowing them to ask questions about any Up Learn lessons and quizzes.
We offer special pricing for schools, so get in touch to discuss the best options for your students π§βπ To learn more, visit our Schools Page.
Does Up Learn have a Scholarship programme?
Students who are registered with one of our charity partners or who are eligible for free school meals can receive Up Learn for free through our scholarships programme π
Find out more here and check if you qualify on our Scholarships Page.